AndroidMobilTeknoloji

Nokia ve Vodafone Ay’a 4G Getirecek

Ay'a 4G geliyor

Alman yeni uzay şirketi PTScientists, Ay’ın yüzeyinde çeşitli araştırmalar yapmak için bir uydu göndermeyi planlıyordu. Şirket, hem Ay yüzeyini keşfedecek hem de 2019’da Apollo 17 iniş bölgesine geri dönecek olan bu uyduyu üretmek için Audi ile ortaklık kurmuştu. Şimdi ise şirket, Ay’a 4G teknolojisini götürmek için Vodafone ve Nokia ile ortaklık kurdu.

Vodafone‘un baz istasyonu, çeşitli Ay manzaralarının HD videolarını ve fotoğraflarını toplayan operatörlerle iletişim kurarak, 4G ağı ile,1800 MHz frekans bandı üzerinden verileri,Berlin‘deki PTScientists’e bağlanacak olan ALINA gönderecek.Nokia ise konuyla ilgili, toplamda bir kilogramdan daha hafif ağırlığa sahip, Uzay’da kullanılabilecek bir ağ cihazı üretiyor.

4G, eskiden kullanılan analog radyolardan daha verimli bir şekilde, ALINA istasyonu arasında daha büyük miktarda veri aktarılmasına izin vererek Ay hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olacak.

Nokia, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Vodafone tarafından teknoloji ortağı seçilmekten memnuniyet duyduklarını belirtmenin yanı sıra, bu birlikteliğin Uzay-Dereceli teknolojilerin gelişmesine öncü olacağını ve gelecek için açılmış önemli somut adımlardan biri olduğunu söyledi. Ayrıca, 4G‘nin, akademik, endüstri ve eğitim kurumlarının Ay’da araştırma yapmak için gerekli iletişim altyapısını geliştirmesine yardımcı olacağınıda söyleyen Nokia yetkilileri, 2019 yılında Ay yüzeyinde 4G kullanılmaya başlanacak dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close