AndroidMobilTeknoloji

Samsung Performans Düşürüyor mu?

Samsung "Planlı performans düşürme" konusunda açıklama yaptı

Vurgular

  • Samsung
  • Apple
  • Iphone
  • HTC
  • Motorola

İtalya’da Apple ve Samsung hakkında cihazlarında planlı performans düşürmesi ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

The Inquirer de yayınlanan bir habere göre İtalya’da tüketici şikayetleri üzerine İtalya Rekabet Kurumu AGCM (Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato) tarafından Apple ve Samsung hakkında inceleme başlatıldı.

Apple ve Samsung’un, mobil telefonlarında performansı kasıtlı olarak düşürdüğü ve tüketicileri yeni cihazları satın almaya yönlendirdiği ileri sürülüyor. Apple daha önce eski IPhone‘ların güç yönetiminde değişiklik yaptığını ve performansı düşürdüğünü resmi olarak açıklamış ve bu olaydan sonra Cupertino merkezli şirket hakkında davalar da açılmıştı. Samsung ise performansı düşürmekle ilgili olarak ilk kez suçlanıyor.

Daha öncede Apple‘ın açıklamasından sonra HTC ve Motorola dahil olmak üzere birçok Android telefon üreticisi, yazılımla performansı düşürmediğini belirtmişti. Samsung da yaptığı açıklamada “Telefonun ömrü boyunca yazılım güncellemeleri yoluyla CPU performansını hiçbir zaman düşürmeyiz” demişti.

İtalya’daki bu gelişmeyle ilgili olarak Koreli teknoloji devinden açıklama geldi. Şirket, hiçbir cihazında böyle bir şey yapmadığını ve güncellemeler içinde yavaşlamaya sebep olabilecek bir yazılım değişikliği olmadığını vurguladı.

Samsung AGCM ile bağlantıya geçtiğini ve konuyla ilgili gerekli bilgileri yetkililere verdiğini belirtti. Koreli üretici inceleme boyunca yetkililerle birlikte iş birliği içinde olacak.

Samsung sonuç olarak söz konusu iddiaları kesin bir dille reddetti. İtalya’da soruşturma devam ediyor, eğer şirketlerden biri veya her ikisi birden suçlu bulunursa milyonlarca euroluk cezalar alabilirler.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close