Mobil

Telefonu Şarj Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Akıllı telefonların en büyük problemleri sıralamasında, 1. sırayı kimseye kaptırmayan şarj sorunu.. Telefonunuzda yapacağınız birkaç değişiklik sayesinde, şarj süresini önemli bir oranda arttırabilirsiniz. Bu değişikliklerden bahsetmeden önce altın bir kuraldan bahsedeceğim.

Bataryanızı tam olarak doldurmuş olsanızda, bu her zaman gerçekçi bir sonuç olmayabilir. Kullanım dışında, şarj adaptörünü prizde bekletirseniz, büyük bir ihtimalle bataryanız %100 doluluğu yakalayamacaktır. Prizde bekleyen şarj adaptörü, telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj edecektir. Ama batarya tam dolmayacaktır. Özdeş iki telefon üzerinde yapılan bir deneyde, prizde uzun süre boşta beklemiş bir adaptör ve prize yeni takılmış başka bir adatör özdeş iki telefon, %100 dolana kadar şarj etmiştir. Prizde bekleyen adaptör, yeni takılan adaptöre oranla telefonu %35 oranda daha hızlı şarj etmiştir. Fakat aynı oranda bataryası daha hızlı tükenmiştir. Bu deneyden anlışıldığı üzere, daha uzun batarya ömrü için adaptörü prizde bırakmayınız.

1.Parlak ekran ışığı ve görselleri

Ekran aydınlatması bataryanızın ve gözlerinizin en büyük düşmanıdır. Görebileceğiniz minimum aydınlatmayı tercih edin. Tema ve arka plan görselleri, koyu renklerde ayarlanmalıdır.

2.Titreşim

Fabrika ayarlarındaki bir telefonun dokunmatiği, titreşimle senkronize çalışır. Bu da titreşimi sağlayan motorun çalışması demektir. Telefonunuzun bu özelliğini pasif hale getirmeniz, batarya ömrünü ciddi bir oranda arttıracaktır.

3.Uygun sıcaklık

Modele göre değişebilen uygun kullanım sıcaklığı, batarya ömrünü ektileyen önemli bir faktördür. Şarj etme süresi sıcaklığa bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Gereken bilgiyi kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

4.Güncellemeler

Programların güncellemesi takip edilmelidir. Çünkü her güncelleme, telefonla daha uyumlu çalışan bir uygulama demektir. Ayrıca batarya ömrünü uzatan uygulamalar da mevcuttur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close